Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İnternet Bağımlılığının Belirtileri

İnternet Bağımlılığı Nedir? İnternet

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İnternet herkes için daha erişilebilir hale gelerek ve dünyadaki farklı insanlarla bağlantı kurmayı sağlayarak hayatı çok daha kolay hale getirdi. Bununla birlikte, birçok insanın özellikle çocukların bilgisayarın önünde çok fazla vakit geçirmesine yol açarak hayatlarının merkezi haline geldi. Bu durum internet veya bilgisayar bağımlılığına neden olabilmektedir. İnternet veya bilgisayar bağımlılığı, bilgisayarın aşırı kullanmasından kaynaklanan bağımlılıktır.

İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığının belirtileri ve semptomları hem fiziksel hem de duygusal belirtilerle kendini gösterebilir. İnternet bağımlılığı bozukluğunun duygusal belirtilerinden bazıları şunları içerebilir:

-Depresyon

-Sahtekârlık

-Suçluluk hissi

-Kaygı

-Çevre ve insanlar ile izolasyon

-Zaman kavramının yok olması

-Sürekli savunma hali

-İşten Kaçınma

-Çalkantılı ruh hali

-Korku

-Yalnızlık

-Rutin görevlerde sıkıntı yaşamak

-Sürekli olarak erteleme

İnternet Bağımlılığı Fiziksel Semptomları aşağıdakileri içerebilir:

-Sırt ağrısı

-Tünel Sendromu

-Baş ağrısı

-Uykusuzluk

-Zayıf Beslenme (Bilgisayardan uzak durmamak için aşırı yemek veya yemek yememe) ve buna bağlı olarak kilo kazancı veya kaybı

-Kişisel hijyenin kötü olması (ör. çevrimiçi kalmak için banyo yapmama)

-Boyun ağrısı

-Kuru gözler ve diğer görme sorunları

İnternet Bağımlılığının Etkileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı insanların kişisel ilişkilerini, çalışma hayatını, mali durumunu ve okul hayatını olumsuz etkilemektedir. İnternet bağımlısı kişiler kendilerini başkalarından soyutlayarak, kişisel ilişkilerini olumsuz yönde etkiler. İnternet bağımlılarının çevrimiçi harcadıkları süreyi gizlemeye ya da reddetmeye çalışması nedeniyle güvensizlik ve sahtekarlık sorunları da ortaya çıkabilir. İnternet bağımlıları, yeni bir ilişki geliştirmede ve sosyal ilişki kurma konusunda zorluk çekebilirler.

Sanal ortamda fiziki bir ortamdan daha rahat hissettikleri için aşırı utangaç ve depresyonda olan kişiler bilgisayar veya internet bağımlılığına daha yatkındır. Duygusal desteğin yokluğu, bu ihtiyacı karşılamak için internete bağımlılığı artırmaktadır. Bu nedenle profesyonel destek almak önemlidir.