Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bilgisayarın İşletim Sistemleri

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bilgisayar ve akıllı cep telefonları başta olmak üzere tüm teknolojik aletlerin kullanımı eskiye göre büyük oranda artmıştır. Tüm bu teknolojik aletler insanların göremediği sanal bir dünya üzerinde çalışmaktadırlar. Bu cihazların çalışması için bu arka plandaki yönetim birimleri genel olarak işletim sistemi diye bilinmektedir.

İşletim Sistemi Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Günümüzde kullanılan her bilgisayar bir işletim sistemine ihtiyaç duymaktadır. Bilgisayarlara kullanıcılar tarafından verilen komutlar işletim sistemi vasıtasıyla yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Bilgisayarlarda çalıştırılan programlar için ana bellekte yer açma işlemini de işletim sistemi yapmaktadır. Bilgisayar ilk olarak çalışmaya başladığı zaman bu işlemi, işletim sistemi otomatik olarak yapmaktadır. Tanım olarak işletim sistemi, bilgisayar sistemlerinde kullanıcıyla bağlantı kurarak bilgisayarın donanım ve yazılım içeren kaynaklarını paylaştırmak için donanımlar ile yazılımların etkin ve verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olan programlar topluluğuna denir.

İşletim Sistemlerin Kullanılma Amaçları Nelerdir?

İşletim sistemleri temel olarak bilgisayarların denetimlerinden ve yönetimlerinden sorumludurlar. Bilgisayarda çalıştırılan her türlü programların yönetimin ve çalıştırılmasından sorumludurlar. Birden çok program çalıştırılırken işletim sistemi her program için bellekte gerekli yer açılmasından sorumludur ve bu sayede programlardan birbirleri çakışmasını önlenir. 1960’lı yıllarda ilk işletim sistemi ortaya çıkmıştır. İşletim sistemleri nesil adı verilen versiyonlar ile sürekli yenilenmektedirler.

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi Windows işletim sistemidir bir diğer işletim sistemi ise Linux adı verilen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Türkiye’de ise yerli ve milli bir işletim sistemi ise TÜBİTAK tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde eskiye nazaran daha hızlı işlem yapabilen ve daha verim alınabilen işletim sistemleri vardır ve bu şekilde tüm özel ve kamu kuruluşlarında, bilgisayar ile yapılan işler daha rahat yapılabilmektedir.