Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yavru Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Yavru köpek eğitimine başlama

Yavru köpek eğitimine başlama zamanı yeni evine geldiği ilk günden itibaren olmalıdır. Yavru köpekler, 2. aylarında eğitim almaya açıktır. İlk etapta tuvalet eğitimi ile başlayacak olan süreci temel ve ileri itaat eğitimleri takip eder. Yavru köpek eğitimi için saygı, sevgi ve anlayışın elden bırakılmaması çok önemlidir. İnsan yavruları nasıl bakıma ve öğrenmeye muhtaç ise yavru köpekler de aynı şekildedir. Eğitim sürecinde yapabileceği yanlışlar göz önünde bulundurulmalı ve sabırlı davranılmalıdır. Aslında köpeklerin eğitilmesi için net bir zaman yoktur, fakat eğitimlerin çok daha verimli olabileceği dönemler vardır.

 

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi 

 

Yavru köpeğin tuvalet eğitimi evde beslenen yavrular için son derece önemlidir. Yavru köpeğin iç mekânda mı yoksa dışarı da mı tuvalet ihtiyacını karşılayacağına karar verilmelidir. Apartmanda yaşayanlar genellikle ev içerisinde tuvalet eğitimine başlamayı tercih etse de dışarıda imkânı bulunanlar için durum farklı olabilir. İç veya dış mekan fark etmeksizin yavru köpeğin gözetim altında tutulması ve davranışlarının kontrol edilmesi önem taşır.

 

Tuvalet için ev içerisinde gazete kağıtları ile bir alan belirlemek, ilk yavru köpek eğitimi için kullanılan metodlardandır. Yavru köpek, doğru davranışlarında ödüllendirilerek bu alışkanlığı kazanması sağlanır. Dış mekanda ise genellikle tasma serbest bırakıldığında köpek kendine bir alan belirleyecektir. Bir sonraki çıkışta yine o alana gidilmeli ve ihtiyacını karşıladığında ödül maması verilmelidir.

 

Yavru Köpek Temel İtaat Eğitimi 

 

Yavru köpek için temel itaat eğitimi köpeğin çevreye daha fazla alışması ve birtakım alışkanlıkları kazanmasından sonra verilebilir. Genellikle 4-6 aylık dönemde yavru köpekler, temel itaat eğitimi alabilecek düzeydedir. Çünkü yavrular, bu dönemde dikkatini toplamayı başarır ve daha kolay öğrenebilir.

 

Temel itaat eğitimi, pozitif yaklaşımlarla köpekleri teşvik ederek verilen bir eğitimdir. Yaptığı iyi davranışların kuvvetlenmesi istenir ve bunun üzerinde durulur. İtaat eğitimleri, köpek ve sahibi arasındaki iletişimin büyük ölçüde güçlenmesini sağlamaktadır.

 

Yavru Köpek Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Yavru köpek eğitimi ile ilgili bilinmesi gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Eve geldiği andan itibaren ne kadar erken başlanırsa o kadar erken sonuç alınır.
  • Evde birden fazla kişi yaşıyorsa herkes yavrunun eğitimine uygun olarak davranmalıdır.
  • Yanlış davranışlarda cezalandırılmamalı, iyi yaptığı şeylerde ödüllendirilmelidir.
  • Disiplin, sevgi ve saygı yavru köpek eğitim sürecinin anahtarlarındadır.
  • Yavru köpek eğitimi için dikkatinin dağılmayacağı ortamlar seçmek önemlidir.
  • Disiplinli olunmasının yanı sıra kızma, ses yükseltme gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.

Positive Köpek Eğitim Akademisi A.Ş.

www.yerindekopekegitimi.com

Tel: 0554 190 01 96