Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Neon Tabela Uygulamaları

Tabelacı Neon Tabela Uygulamaları

Tabelacı

Neon Tabela Uygulamaları

Neon periyodik tablonun en son sütununda, ikinci satırda yer alan bir soy gazdır. Yani, gaz fazında bulunan bir elementtir. Kokusuz, renksiz ve tek atomludur. Atmosferde gaz olarak yer aldığından, dağılmış ve oldukça küçük yüzdelerde bulunmaktadır.

Yer altından çıkarılan doğal gazların da bileşiminde neon elementi vardır. Neon, kimyasal reaksiyonlara girmediğinden, bileşikler oluşturmamaktadır, çok kararlı bir moleküler yapıya sahiptir.

 Neon Tüpü Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

 Gaz halindeki ve basıncı düşük neon elementi bir tüpe doldurulduktan sonra, bu tüp her iki tarafından da elektrik akımına maruz bırakılmakta ve böylece neon tüpü (neon lambası) oluşmaktadır.

 Söz konusu bu tüpe, elektrik akımı verildiğinde neon elementi atomları uyarılmış olmaktadır. Uyarılmış neon atomları ise turuncu ve kırmızı renklerin karışımına yakın bir renkte ışık yaymaktadır. Yayılan bu ışık, mavi ışık frekans dalgası barındırmadığından, kırmızı ağırlıklı ışık vermektedir. Neon tüpleri, parlak olmayan bir ışık niteliği taşımaktadır.

 Neon Elementinin Kullanım Alanları

 Neon gazı, doldurulduğu tüplerde elektrik akımına maruz bırakılarak neon lambasına dönüştürüldükten sonra, özellikle reklam tabelalarında ve ışıklı pano uygulamalarında (neon tabela uygulamaları) sıklıkla kullanılmaktadır.

 Neon tüpleri ya da lambaları, ışık verme özelliğine sahip olduğundan, ışıklı reklam panoları dışında da çok sayıda uygulamada kullanılabilmektedir. Yüksek voltaj gösterge panellerinde, televizyon tüplerinde (kısa bir süre öncesine kadar), dalga metre tüplerinde ve paratonerlerde kullanılmaktadır.

 Parlak olmayan, sof, güzel ve gizemli, dikkat çekici bir aydınlatma özelliğine sahip olduklarından; neon tüpleri, reklam sektöründe ışıklı tüm uygulamalarda tercih edilmektedir. Hafif bir ışıklandırmanın tercih edildiği loş ortam uygulamalarındaki gece lambalarında ve elektrikle çalışan bazı aletlerde de kullanım alanına sahiptirler.

 Bu uygulama alanları dışında, neon lambaları helyum gazı ile birlikte gaz lazerlerinin de üretiminde kullanılmaktadır. Günümüzde neon elementi, gaz halinden sıvı faza dönüştürüldükten sonra, soğutucu gaz olarak da kullanılabilmektedir.

 Neon Tabelaları

 Daha önce de bahsedildiği gibi, neon tüplerinin en yaygın kullanıldığı alan reklam panolarıdır. Neon tabela uygulamalarında asıl amaç aydınlatmadır. Tabelacı kapsamında faaliyet gösteren reklamcılar, oldukça çeşitli uygulamalar gerçekleştirebilmektedirler.

 Tabelacı olarak hizmet veren reklam firmaları, neon tüplerini aydınlatma ve reklam amaçlı kullanırken, sergiledikleri işçilik oldukça hassas olmaktadır. Bu tip reklam uygulamaları, açık hava reklamcılığı alanına girmektedir.

 Reklam sektöründen bir miktar farklı olarak, açık hava reklamcılığında dikkat edilmesi gereken fazladan hususlar bulunmaktadır, zira bu uygulamalar açık havada ve değişken hava koşullarına maruz kalmaktadırlar.

http://kilicneonreklam.com