Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İnovasyon ve buluş arasındaki fark nedir?

İnovasyon ekiplerinin işleri çok

İnovasyon ekiplerinin işleri çok kolay değil! Onlardan bir mucit, teknoloji kurdu ve daha bir sürü özelliğe sahip olmaları beklenir.  Yapmaları gereken yaratmak, geliştirmek, planlamak, ölçmek ve raporlamaktır. Sadece inovasyon değil, girişimcilik ruhu ile hareket ederek yenilikler ve çözümler üretilmelidir.  Elbette doğru ekip ile çabalar iki katı fayda sağlayabilir ya da daha fazla…

Aslında inovasyonun başlıca amacı finansal bir etki yaratmak olduğundan nakit akışları, getiriler ve toplam yapılan yatırım üzerinden yaklaşık bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ve bunu geçmiş inovasyon raporları ile karşılaştırarak inovasyon ekibinizi de ölçümleyebilirsiniz.

Aslında basit mantıkla üç başlıkta değerlendirmek mümkündür.

  • İnovasyon fikirlerinizin başarı oranı nedir? Yüzde oranı ile karşılaştırın ve değerlendirin.
  • Toplam fikirler üzerinden başarı oranınızı hesaplayın.
  • Yatırım ve karlılık ile ilgili analizlerinizi yapın.

Şirket açısından önemli olan yatırım ve karlılık oranı ve elbette her yıl aynı şekilde geliştirilebilir olması büyük kolaylık! Apple Iphone her yıl küçük değişiklikler ile bir üst modelini piyasaya sunuyor. Peki, Apple neyi sorguluyor, inanın finansal başarısına bakıyor.  Ve buna nasıl mı emin oluyoruz.  Kendini tekrar eden akıllı telefon modelleri karlılık oranlarını etkilediğini ekonomi haberlerinden takip edebilirsiniz.  Şuan katlanabilir telefon teknolojisi gibi yenilikler bir ölçümleme sonucu inovasyon ekiplerini zorlayacak duruma getirmiştir.

Organizasyonda inovasyonun net bir tanımı geliştirildi ve inisiyatiflerden kaynaklı gelirleri ölçme kabiliyeti artık mevcut.

Sonuç olarak yenilik hayata geçirildiğinde bunu ölçmek için bazı araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece hayal etmek ve uygulamak yetmez, işletmeyi ya da ürünü geliştirmek bir başlangıçtır sonrası ise girişimcilik başarısıdır.