Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Hemoroid, en sık görülen

Hemoroid, en sık görülen anorektal problemdir. Nüfusun yarısından fazlası, hayatının bir noktasında semptomatik hemoroid geliştirecektir. Hemoroid, muhtemelen 50 yaşına erişen tüm insanların yarısını etkileyebilecek rahatsız edici ve bazen acı veren tıbbi bir durumdur. Hemoroid diyet ve yaşam tarzı değişikliği ile kendiliğinden düzelebilir, ancak bazen tedaviye ihtiyaç vardır. Hemoroid, anüs içindeki kan damarları genişlediğinde ortaya çıkar.

Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Hemoroid anüs dışından, kaşıntı, rahatsızlık, kanama ve ağrıya neden olabilir. Bu tür hemoroide dış hemoroid denmektedir. İç kısımda oluştuğunda ise iç hemoroid olarak adlandırılır. Bu tür hemoroidlerde ağrı nadiren görülür. Ancak kanamalar iç hemoroidlerde sık yaşanan belirtilerdendir.

Hemoroidin Nedenleri

Hemoroid Tedavisi

Kabızlık, ishal, gebelik, obezite ve ayakta durma veya uzun süre oturma gibi hemoroidin çeşitli nedenleri vardır. Bu sorunlardan hiçbiri olmamasına rağmen hemoroidin gelişmesi de mümkündür. İleride hemoroid oluşmasını önlemek için, diyet değişiklikleri ile sindirim alışkanlıklarınızı geliştirmek, egzersiz yapmak ve bol miktarda sıvı içmek önemlidir.

Hemoroid Nasıl Oluşur?

Hemoroid aslında tüm insanlara ait anal kanalda bulunan dokular veya minderlerdir. Bu Hemoroidal yastıklar vücudun yüzeyinde değil, dahili olarak bulunurlar. Bununla birlikte, bu damarlara kan sağlayan birçok damar, bazen içinde kalan damar grubuna katılmadan önce vücudun dışına çıkabilir. Herhangi bir zorlanma, damarların şişmesine ve genellikle dış hemoroit olarak bilinen genişlemiş şişliklere neden olabilir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Dış hemoroid, anal bölge içerisinde veya çevresinde fizik muayene ile hissedilebilir. Şişlikler aslında anal açıklıktan görülmez, ancak ağzın kenarına yakın hissedilebilir. Dış hemoroid kahverengi renkte görünür ve kaşıntı, şişme veya yanma gibi şikayetlere neden olabilir. Durum daha da ağırlaşırsa kanama olabilir. Rektal ağrı, dış hemoroid ile ilişkili diğer bir yaygın semptomdur.

İç Hemoroid Nedir?

İç hemoroid anal kanalın içinde canlı doku olarak gelişir ve anüs dışına çıkmaya başlayana kadar fark edilmesi zordur. İç hemoroidin başlıca nedeni, rektumda bulunan damarların aşırı zorlanması ve gerilmesidir. Dış hemoroidlere de bu şekilde neden olur. İç hemoroid kanamaya yol açabilmektedir.

Hemoroid Kremleri basuru tedavi eder mi?

Hemoroit kremleri, ağrının ve iltihaplanmada rahatlatıcı işlev görürler. ve genel olarak hemoroidleri azaltmada çalışırlar. Ancak bu daha çok başlangıç evresinde olan ve dış hemoroidler için etkilidir.

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Kliniğimizde uzman doktorlarımızca başarı ile uygulanan lazer ile hemoroid (basur) tedavisi, lastik bantla boğma ve THD gibi yöntemler ile kısa sürede, ağrısız, kanamasız şekilde basur problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Randevu ve İletişim İçin: 0 553 665 64 02