Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası açabilmek için

Boşanma davası açabilmek için Türkiye kanunlarına göre 1 günlük bile evli olmak yeterli oluyor. Türkiye mahkemelerine başvuru yaparak evliliğin sona erdirilmesi talebi edilebilir. Boşanmayı gerçekleştirme kararını verme görevi aile mahkemesidir. Bu yüzden boşanma davaları aile mahkemesine başvuru yaparak açılmalıdır.

Neredeki Aile Mahkemesine Başvuru Yapmak Gerekir?

Boşanma davası açmak için davacı eşin ikamet ettiği yerdeki aile mahkemesine, davalı eşin ikamet ettiği yerdeki aile mahkemesine ya da eşlerin son 6 aydır beraber ikamet ettiği yerdeki aile mahkemesine başvuru yapmaları gerekir. Yani eşlerden biri İstanbul’da ikamet ediyorken diğer eş İzmir’de ikamet ediyor birlikte yaşadığı yer ise Antalya olabilir. Bu durumda üç ilden birinde bulunan aile mahkemesine başvuru yaparak dava açılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus dava nerede açılırsa orada devam edecek olmasıdır.

Boşanma Avukatı Tutmak Gerekli Midir?

Yasalara göre boşanma davası açmak için boşanma avukatı tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat boşanma avukatı tutmadan açılan davalarda bütün süreci (dava dilekçesi, delil dilekçesi, delillerin tespiti, tanıklara neler sorulması gerektiği vs.) kendilerinin takip etmesi gerekecektir ve bu da birçok konunun gözden kaçmasına ve haklarının tamamını alamamasına neden olabilecektir. Bütün hakların eksiksiz bir şekilde alınması ve tüm süreci eksiksiz takip edilmesi adına avukat tutmak faydalı olacaktır.

Boşanma Davası Açmak İçin Ne Kadar Masraf Yapılır?

02.07.1964 tarihli 492 sayılı Harçlar Kanununda belirtilmiş olan gerekli harçlar her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. Diğer masrafların da ilan edildiği bu kanuna göre 500 lira ile 800 lira civarında bir masraf çıkabilmekte. Fakat bu fiyatların her yıl güncellendiğini unutmamakta fayda var.
Açılan davalarda talep edilen tazminatlara göre harçlar değişmez. Yani kişinin 5 bin liralık veya 10 milyon liralık tazminat talep etmesi ödenen harcın miktarını değiştirmez.

Kaynak: izmir boşanma avukatı