Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ASİMGARD SAVUNMA SİSTEMLERİ

  Balistik Zırh Çeliği

 

Balistik Zırh Çeliği ile hazırlanan ürünlerden bahsettiğimizde, bu ürünler kapılar, pencereler, kasalar ve kulübeler başta olmak üzere yüzlerce üründen biri olabilir. Güvenlik için kapılar, doğramalar ve kulübeler kurşun geçirmez olmalı ve güvenlik açısından asla risk oluşturmayacak şekilde uluslararası olarak belirlenmiş standartlarda olmalıdır.

Günümüzde gerek sivil gerek askeri plartformlarda en yoğun tehdidi, modern ateşli silahlardan çıkan kinetik enerjili mermiler oluşturmaktadır. Bu mermiler geometrik, mekanik ve kinematik özellikleri açısından farklılık göstermektedir. Belirli bir hedefe yönelik dizayn edilen ve çalışma prensibi kinetik enerjili mermilerden farklı olan özel tipte mermilerden de bahsedilmelidir. Merminin hedefe çarpmasıyla başlayan darbe sürecinin fiziksel karekteri, mermi ve hedefe ait özelliklerin kombinasyonuna bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir.

Hedefin en etkili şekilde delinerek tahribatı, zırh delici kinetik enerjili mermiler ve çukur imlalı mermilerle mümkün olmaktadır. Kinetik enerjili mermiler içinde patlayıcı madde bulunmaz. Merminin ucu, tungsten (W) ya da Uranyum (U) malzemeden sinterleme yöntemiyle elde edilir. Bu mermilerin hedefteki delme etkisi; mermi çapına, merminin enerjisine, merminin zırha vuruş açısına ve mermi ile zırh malzemesinin metalurjik yapısına bağlıdır.

Balistik Zırh Çeliği, değişik özellıkteki mermilerin (kinetik penetratörler, yüksek derecede patlayıcı ve parçalayıcı savaş başlıkları vb.) çoklu darbesine karşı çatlamaya, parçacıkların kopmasına ve kırılmaya direnç göstermek amacıyla tehdit içeren bölgelerde ki yapılarda yaygın olarak kullanılan çeliklerdir.

ASİMGARD

Balistik Zırh Çeliklerimiz Ramor 500, Protection 500 ve Armox 500 yüksek kaliteli kurşun geçirmez çelikler olup, Dünya standartları olan Stanag 4569, NIJ, EN1522/1523 ve VPAM seviyelerinde test edilmiştir.

Balistik Çelik takviyeli alüminyum ve metal profillerden üretilen pencere doğramaları, kapılar, kulübeler ve modüler balistik ekipmanlar STANAG 4569, NIJ, EN 1522-23 ve VPAM  standartlarına uygun bir şekilde ve müşterilerimizin projelerine uygun her ebatta üretilebilirler.

Neden Kurşun Geçirmez Cam ?

Savaşta ön saftaysanız, tehlike bölgesindeyseniz, mermiler her yönden savruluyorsa, alabileceğiniz tüm yardıma ihtiyacınız var demektir. Hiç kimse bir keskin nişancının mermisinden kaçacak kadar hızlı hareket edemez, hatta geldiğini göremez bile. Kendinizi korumanın tek bir yolu var: Vücudunuzun önüne bir merminin enerjisini dağıtacak bir bariyer yerleştirmek. Kurşun geçirmez camın arkasındaki temel fikir de budur.Kurşun geçirmez cam, 17. yüzyılın ortalarında sadece bir kaza sonucu keşfedildi. Prince Rupert’ın Damlaları İngiltere’de erimiş camı soğuk suya koyarak camı neredeyse yok edilemez hale getirerek ortaya çıktı. 1903’te, bir Fransız kimyager olan Edouard Benedictus, yanlışlıkla yere bir matara düşürdü. Şişe, camı plastik bir tabaka ile kaplayan sıvı nitrat çözeltisini tuttuğu için, şişe kırıldı, ancak kırılmadı. O yıl, kurşun geçirmez cam Ar-Ge’sinin (Araştırma ve Geliştirme) başlangıç ​​noktası olarak işaretlendi.

Kurşun geçirmez cam, sıradan camdan çok farklıdır. Daha doğru bir şekilde kurşuna dayanıklı cam olarak adlandırılır (çünkü hiçbir cam tamamen kurşun geçirmez değildir), PVB’nin “ara katmanları” ile çok sayıda sert cam katmanından yapılır. Bazen, “saçakları” önlemek için son bir iç polikarbonat tabakası (sert bir plastik türü) veya plastik film vardır (bir merminin etkisiyle tehlikeli cam veya plastik parçalanma). Bu katman sandviçi laminat olarak adlandırılır. Tek bir sıradan cam bölmeden on kat daha kalın olabilir ve genellikle çok ağırdır.

REFERANS : ASİMGARD