Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Artan Popüleritesiyle: Tenis

Artan Popüleritesiyle: Tenis Tenis’e,

Artan Popüleritesiyle: Tenis

Tenis’e, Fransa’da 12. veya 13. yüzyılda başladığına inanılıyor. Ancak, 1873 yılında Büyük Britanya’da kum saati şeklindeki bir mahkemede Binbaşı Walter C. Wingfield tarafından oynandı. Mahkeme tenisi, squash raketi ve badminton gibi benzer antik sporlardan evrimleşmiş görünüyor.

1877’de All England Croquet Club dikdörtgen tenis kortunda modern Tenis ile aynı kurallara sahip bir Tenis şampiyonası düzenledi. Hızla Amerika’ya, İngiltere’ye ve daha sonra dünyanın diğer bölgelerine yayıldı.

Uluslararası bir tenis turnuvası olan Davis Cup, oyunu tüm dünyaya tanıtmak için 1900 yılında düzenlendi.

1 Mart 1913’te Uluslararası Tenis Kurumu (Tenis) uluslararası yönetim kurumu olan Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) kuruldu. Tüm dünyadaki yarışmalara katılan tüm oyuncular tarafından uyulması gereken kuralları belirler. Ayrıca kurallar koyar, sporda kullanılan ekipman türünü ve mahkeme boyutlarını tanımlar.

Tenis, iki oyuncu arasında veya iki sınır arasında oynanan, belirli sınırları olan dikdörtgen bir tenis kortunda yarışan iki oyuncu arasında oynanan bir spordur. Mahkemenin iki tarafı ağ ile ayrılmıştır. Spor, tenis raketi ile kortun diğer tarafına doğru tenis topu atılmasını içerir. Top, mahkeme sınırları dahilinde olmalıdır. Karşı takım veya oyuncu topu rakiplerine teslim edemediğinde oyuncular puan kazanır.

Tenis, oyuncuları topu istedikleri yöne ulaştırmada ve rakiplerinin teslim ettiği topu savunmasında test eder.

Takım boyu

Tenis Singles’da oynanır ve iki katına çıkarılabilir. Bekarların kortun her iki yanında bir oyuncusu vardır. Çiftler maçında takım başına iki oyuncu var.

Davis Cup, farklı ülkelerin birbirleriyle rekabet ettiği tek uluslararası turnuvadır ve her iki tarafta da neredeyse altı oyuncu bulunmaktadır. Teker teker raund bazında single oynayan iki oyuncu ve iki kişilik iki takım da iki katına çıkarıldı.

Katılan ülkeler

Dünyadaki en kalabalık kıta, sporu geliştirme sürecinde. Hindistan, Çin, Japonya, Endonezya ve Tayland gibi ülkelerin hepsi uzun yıllardır oynuyor. Bu ülkeler dünyanın en iyi oyuncularından bazılarını üretti. Prakash ve Vijay Amritraj, Leander Paes, Mahesh Bhupati ve Sania Mirza, Hindistan’ın en iyi oyuncuları. Japonya’dan Kei Nishikori, Çin’den Li Na ve Tayland’ın Paradorn Srichaphan Asya kıtasının diğer popüler oyuncuları.

Kuzey Amerika ve Avrupa, spora yıllardır hükmetti. Sporun kökeni, 16. yüzyılda sporu oynamak için raketlerin kullanıldığı ve buna Tenis olarak adlandırılan Fransa’ya götürür. Amerika Birleşik Devletleri, Sırbistan, Fransa, İsviçre, İspanya, İngiltere, Almanya ve Rusya nesiller boyunca en iyi oyuncuları üretti. Jon Borg, John McEnroe, Boris Becker, Stefan Edberg, Pete Sampras, Steffi Graf, Andre Agassi, Martina Navratilova, Roger Federer, Rafael Nadal ve Novak Djokovic en iyi tenisçilerden bazıları.