Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Taş Hastalıklarında Çoğalma Var

Son yıllarda kadınlarda taş

Son yıllarda kadınlarda taş hastalıklarında çoğalma olduğu kanıtlandı. Çukurova Üni. Tıp Fakültesi’nden Prof. Atilla Arıdoğan kadınlarda bunun daha çok olduğunu söyledi.

Nedenleri Çok Farklı Olabiliyor

Arıdoğan’a göre kadınlarda yer alan böbrek taşı görülmesi erkeklere göre daha sık rastlanan bir durum ve beslenme alışkanlıkları, hava durumunun değişmesi gibi nedenler tetikleyici olabiliyor. Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Arıdoğan, taş oluşmasına neden olan etkenlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 Kongre Antalya’da Yapıldı

Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi’ Antalya Belek’te gerçekleşti. Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi alanından 350 civarında hekimin katıldığı kongrede birçok alanda son gelişmeler ele alındı ve toplam 31 oturum gerçekleştirildi. Basın toplantısındaki konuşmacılardan Doç. Dr. Ender Özden, böbrek nakline dikkat çekti ve özellikle 1975 yılından sonra iyi sonuçlar alınmaya başladığını belirtti. Özden, 2009 yılında Avrupa’da laparoskopik yöntemle böbrek naklinin önemine vurgu yaparak, bu naklin Türkiye’de ilk defa 2015 yılında gerçekleştiğini ifade etti. Bu tarihten itibaren de toplam 14 hastaya kadavradan böbrek takıldığını söyledi.