Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Düzenli Yemek Yeme Alışkanlığı Ömrü Uzatıyor

Çocuklarda yeme davranışı nasıl

Çocuklarda yeme davranışı nasıl olmalıdır?

Yeme davranışları genel bir sorunu oluşturmaktadır. Bu bozukluklar genel olarak her yaşta olan bireylerde gözükmektedir. Ancak yeme bozukluğunun altında yatan temel etmen ise çocukluk çağında yeme davranışlarına dikkat edilmemesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu durum çocuklarda ya aşırı yeme, obezite riskine sebep olma ya da bu durumun tam aksine çok az yemek yeme ve bu durumda aşırı zayıflığa neden olmaktadır. Ayrıca çocuklarda yeme bozukluğu, yemek yemeye istemsiz olmaktan da kaynaklanmaktadır. Bu tarz durumlarda aileler çocuklarına yemek yedirebilmek için çeşitli oyunlar ve video izleterek çocuğun dikkatini başka yöne çekerek haberleri olmadan yemek yedirme yöntemine gitmektedir. Bu yollar çözüm olarak görülse de aslında zararlıdır ve çocuk sağlıklı bir şekilde beslenmiş olmamaktadır.

Yeme bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Genellikle bireyler ünlülere özenmektedir. Özellikle kız bireyler, mankenlere heveslenerek neredeyse hiç bir şey yememe noktasına gelerek sağlıksız bir şekilde fit kalmaya çalışmakta olup kendilerini tehlikeye atmaktadır. Ayrıca bu durumdan farklı olarak ta bireyler duygusal çöküntüye girdikleri bir durumda kendilerini aşırı yemek yemeye vermekte ve bu da düzensiz beslenmeye yol açarak vücut dengesini olumsuz etkilemektedir. Bu duygu iniş çıkış döneminde bireyler daha çok çikolataya yönelerek beslenme tarzlarını farkında olmaksızın değiştirmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde fazla sosyal biri olmayan kimselerde, kendilerini yemek yemeye itmektedir.

Yeme bozukluğu nasıl giderilir?

Bu durumu ilk olarak fark etmek ve kabullenmek gereklidir ve tedaviye istekli olunmak gerekmektedir. Ailecek yeme davranışları gözleniyorsa, örneğin gece yatmadan yemek yeme alışkanlığı gibi. Bu tarz durumlarda ailecek bir doktora başvurmak gereklidir. Bu tedavi süreci ne kadar sürerse sürsün kararlı olmak gereklidir. Çünkü tedavi bir kaç ay sürebildiği gibi tedavi için geç kalınmışsa eğer bir kaç yılda sürebilmektedir.