Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Doğum Sonrası Çatlaklara Dikkat!

Çatlak Nedir? Çatlak derinin

Çatlak Nedir?

Çatlak derinin aşırı gerilmesi sonucu oluşan acı vermeyen yırtıklardır. Çatlağın oluştuğu ilk zamanlarda deride bazen kaşıntıyla birlikte kırmızı çizgiler belirmeye başlar. Zamanla bu kırmızı çizgiler önce mor renge döner ardından grimsi şeffaf çizgiler haline gelir.

Çatlaklar Neden Olur?

Çatlakların en önemli oluşum nedeni; ani kilo alımlarıdır. Gergin olan deri vücuda fazla gelen kütle sebebiyle yırtılmaya başlar. Her ne kadar en çok kadınlarda görüldüğü düşünülse de erkeklerde de kilo alım sebebiyle meydana gelmektedir. Ayrıca bu çatlaklar çocukluk dönemlerinde de görülebilir.

Gebelik Döneminde Çatlaklar

Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık karşılaştığı sorunlardan biridir çatlaklar. Özellikle 6. aydan sonra başta karın bölgesinde olmak üzere, bacakların yan ve arka bölümlerinde, basenlerde, göğüslerde görülmektedir. Alınan kilo ile doğru orantılı olarak çatlakların boyutu ve derinliği değişebilmektedir. Çatlak oluşumunda bir diğer neden ise elbette ki genetik faktörlerdir. Kilo almış olabilirsiniz ancak şanslı iseniz vücudunuzda deri esnekliğinize bağlı olarak hiç çatlak bulunmayabilir.

Çatlak Oluşumu Önlenebilir Mi?

Günümüzde ilerleyen teknolojinin de etkisiyle kozmetik sektöründe ki kremler ve losyonlarla deri çatlamadan, derideki gerginlik hissi azaltılarak çatlakların önüne geçilebilmektedir. Tabi ki bu da kişiden kişiye değişmektedir. Çok fazla kilo aldığınızda derideki çatlama ancak belirli bir ölçüde azaltılabilir, tamamen engellenemeyebilir.

Çatlaklar Nasıl Geçer?

Maalesef deri yırtılmalarının tamamen tedavisi mümkün değil. İleri lazer uygulamalarıyla görünümünde iyileştirmeler yapılabilse de sonuçlar deriyi ilk gün ki haline döndürmeye yetmiyor şimdilik. Bu sebeple çatlak oluşumuna mahal vermeden sağlıklı beslenmek, kilo artışlarında dikkatli davranmak gerek. Gebelik dönemlerinde deriyi düzenli olarak, esnetmeye yardımcı kremlerden ya da yağlardan faydalanmak doğru bir davranış olacaktır. Sonuç olarak çatlaklar hayatımızda yaşam kalitemizi düşürecek bir olgu olarak görülmemelidir. Anne çocuk arasındaki yolculuğun ilk haritasıdır. Renkleri şeffaflaştığından, zamanla varlıklarını unutmak bile mümkün.