Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sahadaki Eylemleri Ülkemiz Test Edecek

Türkiye’nin “ikili ilişkiler tamamen

Türkiye’nin “ikili ilişkiler tamamen biter” diyerek rest çekmesinden sonra Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüştü. Türkiye, PKK’yı Münbiç’ten çıkaracağını tekrarlayan ABD’nin vaatlerine değil sahadaki eylemlerine bakacak ve test edecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kritik bir süreçten geçen Türkiye-ABD ilişkilerini düzeltmek için Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile biraraya geldi. Ankara Palas’ta görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Tillerson ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, “İlişkilerimiz kritik bir aşamada. Ya bu ilişkileri tekrar yoluna koyacaktık ya daha kötüye gidecekti. Dün akşamdan bu yana ortaya koyduğumuz iradeyle ilişkilerimizi tekrar normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık.

Bunun için atılması gereken adımlar var. İki tarafın beklentisi var” diye konuştu. Türkiye’nin beklentilerini net şekilde dile getirdiğini aktaran Çavuşoğlu, “Yaşamsal güvenlik kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz” dedi.

ORTAK MEKANİZMA

Bugüne kadar verilen ve tutulmayan sözler, çözülmeyen konular olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz, konuların sözde kalmaması için birlikte neler yapabiliriz, tüm bu konuları kapsayacak ve birlikte değerlendireceğimiz mekanizmalar oluşturma kararı aldık. Mekanizmalardan biri iki ülke arasındaki ilişkileri içerecek, bir başka mekanizma da Suriye ve terörle mücadele konularını kapsayacak.”