Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Kamuya iş yapan inşaat firmalarına fesih hakkı tanınmalı”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Kayseri Başkanı Ali Özcan inşaat sektörüyle ilgili kamuda yaşanan sorunların altını çizdi. Mehmet …

Anadolu Aslanları İş Adamları

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Kayseri Başkanı Ali Özcan inşaat sektörüyle ilgili kamuda yaşanan sorunların altını çizdi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)- Yüksek enflasyon ile beraber gelen zamlarla ilgili inşaat sektörleri birimiyle bir araya gelerek konuya ilişkin açıklama yapan ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, “ASKON Kayseri bünyesinde çok sayıda inşaat sektör temsilcilerimiz var. Geçtiğimiz günlerde inşaat sektörleri birim başkanımız ve ekibiyle bir araya gelerek neler yapılması gerektiği üzerine istişarelerde bulunduk. Sonuç itibariyle temsilcilerimiz adil koşullarda fiyat farklarının belirlenmesi ve şartsız tasfiye hakkı gelmesi gerektiğini belirttiler. Malum olduğu üzere salgının ardından önce döviz kurlarında artış ardından savaş nedeniyle gelen artışlar inşaat sektörünü durdurdu. Fiyatlar günlük zamlı olarak değişiyor. Sektörün hammadde satıcıları günlük fiyat veriyor. Dün aldığınız fiyata bir sonraki gün alamıyorsunuz. Bu durum içerisinde kamudaki sözleşmelere dair yapılan güncellemeler son derece yetersiz kalmaktadır. Oluşan durumla birlikte firmalar işleri durdurdular. Kamu ile iş yapan inşaat firmaları batmanın eşiğine geldiler. Bunun neticesiyle inşaat sektöründe çalışanlarda işsizlik baş gösterdi. Bunun yanı sıra kamunun belirtmiş olduğu iş bitirme günlerinin gecikeceği durumlar aşikar oldu. İşlerin durması ve gecikmesi yapılan planların akim kalmasına neden olacaktır. Bu durumların devam etmemesi için müteahhitlerin yüksek enflasyon karşısında ezdirilmemesi gerektiğini vurguluyoruz.” açıklamasında bulundu.

ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, “Çok basit hesaplar ile oluşan zararı görebilirsiniz. İlk sözleşme yapılırken belirlenen akaryakıt fiyatı zamlı öngörülerek 7Tl üzerinden hesaplanmış. Gelinen nokta itibariyle 20 lirayı geçen akaryakıt bedeli var. Bunu tüm ürünlere yansıtabilirsiniz. Bugün itibariyle birçok üründe %400’lere varan zamlar oluştu. Bırakın sektörde kar etmeyi, projeyi bitirme şansı kalmadı. Bunun için günü kurtarma çabası yerine sağlam temellere oturmuş, güçlü adımlar atılması gerekiyor. Bu işi sadece fiyat farkına indirgeyip bırakmamak gerekir. Böyle olduğu sürece ne verilirse verilsin şantiyeler açılmaz sektör batar. Bu nedenle fesih hakkı kesinlikle olmalıdır. Ülkemiz genelinde kanal işleri, yol yapımları, okulların inşası, kentsel dönüşümler gibi çok sayıda yapım mevcuttur. Bu işlerde ya fiyat farkları tekrar adil şekilde hesaplanmalı ve tasfiye hakkı yasa ile çıkartılmalıdır. Bu sorunun yetkililerce bir an önce ele alınması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.