Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başbakan:Bu İşin Pazarlığı Olmaz

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye’de

Başbakan Binali Yıldırım, Suriye’de PKK’yla mücadelenin Fırat’ın batısıyla sınırlı olmadığına dikkat çekti. Münih dönüşü gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, “PKK Münbiç’ten çıkarsa mesele bitiyor mu?” sorusuna şu cevabı verdi: Fırat’ın doğusu batısı diye pazarlık olmaz. Tehdit neredeyse orada biz olacağız.

Başbakan Binali Yıldırım, Irak ve Suriye topraklarında Türkiye’ye karşı bir terör oluşumunun yaşamasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Yıldırım, “Bunun Fırat’ın doğusu batısı diye pazarlığı da olmaz. Tehdit neredeyse orada biz olacağız. Nereye giderseler gitsinler. Gittikleri yere kadar askerimiz enselerinde olacak” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile kararlaştırılan üçlü mekanizmanın bu ülke ile sorunları bir bütün olarak ele alacağını söylerken, Münbiç’ten PYD’nin çıkarılması için “O bir kere atılması gereken bir adımdır” dedi. Yıldırım, Türkiye’nin Fırat’ın doğusu batısı diye pazarlığının olmayacağını söyledi.

3’LÜ ÇALIŞACAKLAR

Almanya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım özetle şunları söyledi: “Mekanizma 3’lü olacak. Savunma bakanları, dışişleri bakanları kendi aralarında, istihbarat teşkilatının başkanları da kendi aralarında yakın çalışacaklar. Amacımız sınır güvenliğimizi tehdit eden bu oluşumlara izin vermemek.

Diğer yandan Suriye alanında da şu olmaması lazım; PKK’nın başka bir isimle Kuzey Irak’ta yapmaya çalıştığı sözde bir terör devleti kurma hevesinin bu sefer Suriye’de gerçekleşmemesi lazım.

BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINACAK

Kapsamlı heyetler kurulmasının amacı; sadece Suriye’deki YPG konusu değil aynı zamanda ABD ile ilişkilerimizin bozulmasına sebep olan konular bir bütün halinde ele alınacak.

Diyelim ki biz Suriye alanında işbirliği yaptık, bunlar YPG ile işbirliğinden vazgeçtiler, ABD ile ilişkilerimiz düzelmiyor ki başka konularımız var. FETÖ konusu var, devam eden dava var.

Onların burada devam eden vatandaşlarının davası var. Zarrab davası var. Bunların hepsi bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Münbiç’ten PKK’nın çıkarılması bir kere atılması gereken bir adımdır.

Bu şimdinin işi de değil. Geçmiş (ABD) yönetimden beri verdiği sözdür; oradan çıkacak diye. Ama bizim için orta ve uzun vadede ne Irak ne de Suriye topraklarında Türkiye’ye karşı bir terör oluşumunun var olmasına ve yaşamasına asla müsamahamız olmaz.

Bu, Fırat’ın doğusu batısı diye pazarlığı da olmaz. Tehdit neredeyse orada biz olacağız. Hiçbir şekilde oradan çıktı oraya gitti.Nereye giderseler gitsinler. Gittikleri yere kadar askerimiz enselerinde olacak.