Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Turizm Sektöründe Nitelikli Kriz

Turizm sektöründe nitelikli personel

Turizm sektöründe nitelikli personel krizi yaşandığı iddia edildi. Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Akdeniz Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Halil Duru, sektör çalışanlarının ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu belirterek maaşların 23 bin TL seviyelerinden 2500 TL’lere kadar düştüğünü söyledi.

ektör içinde görev yapan yönetici kalitesinin günden güne düştüğünü savunan Duru, “Herkes her işi yapar hale geldi. Milyon dolarlık tesislerin genel müdürleri 3 bin-2 bin 500 lira maaşla görev yapıyor.

Biz daha düne kadar dolarla, avroyla maaş alıyorduk. Aylık 5 bin avro (23 bin 300 TL) teklifi alıp pazarlık yapıyorduk. Nasıl bu hale geldiğimizi bizde şaşkınlık içinde izliyoruz” dedi.

‘MARKA OTELLERİN BAŞINDA EŞ-DOST VAR’

Otel sahiplerinin ucuz personel peşine düştüğünü savunan Duru, “Marka otellerin yönetimine bakın hep eş, dost var. Özgeçmişin, eğitimin bir önemi kalmadı. Niye böyle olduk? Tecrübeye neden önem verilmiyor? Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Böyle giderse işler daha da kötü bir hal alacak” diye konuştu.

ACENTE YILDIZ İNDİRİYOR

Hürriyet’in haberine göre; Turizm tesislerine verilen yıldız sayıları ile ilgili de ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Duru, şöyle devam etti: “Bakanlık otele 5 yıldız vermiş ama acente oteli gezip ‘Bu otel 4 yıldız. Ben satışı ona göre yaparım’ diye biliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bir acente koskoca otelin yıldız sayısını kafasına göre nasıl indiriyor.