Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Riyali Elden Çıkarmak İsteyen İranlılar Döviz Bürosuna Akın Etti

İranlılar ellerindeki Riyali elden

İranlılar ellerindeki Riyali elden çıkarmak için döviz bürolarına akın etti. Kısıtlı sayıdaki döviz bürosu ile önlem almaya çalışan İran’da uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

Riyal Değer Kaybetti

Riyalin değer kaybetmesi ardından döviz bürolarına giderek sıra almaya çalışan İranlılar, ancak devletin belirlediği miktar kadar döviz alabiliyor. Bunu da ancak vatandaşlık numarasıyla temin edebiliyor. Diğer yandan döviz kara borsaya düşmüş durumda ve bu durum bazı İranlıları kara geçmek için hareketlendirmiş durumda. Döviz firmaları aracılığıyla satılan fiyatların yüzde yedisi civarında artış görülünce devletten alınan dolar karaborsada ortalama 240 lira kar yapmış oluyor. Ancak bu durum polis engeliyle de karşı karşıya… Geçtiğimiz günlerde yüzlerce kişi karaborsadan döviz alışverişi yaptığı için tutuklandı ve bazı yerler de kapatıldı.

Faiz Oranı Artırıldı

İran Merkez Bankası, döviz fiyatlarında görülen dalgalanmaları kontrol altına almak için iki hafta boyunca yıllık faiz oranını yüzde 20’ye çıkardı. Piyasadaki likiditeyi çekmek için bir diğer çözüm de vadeli altın satım oldu. İran riyali, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani iktidarıyla 5 yıldır istikrarlı şekilde devam ederken son dönemlerde % 20 kadar değer kaybı yaşadı.