Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Süleyman Şah Türbesi Eski Yerine Taşınıyor

Geçtiğimiz günlerde PKK ve

Geçtiğimiz günlerde PKK ve DEAŞ Terör Örgütlerinin Tehdidi üzerine Süleyman Şah Türbesini TSK Münbiçe bağlı Karakozak Köyünden Türkiye sınırındaki eşme köyüne getirmek zorunda kalmıştı.Şimdi ise türbenin tekrar eski yerine götürülmesini isteyen ÖSO’nun ileri gelen komutanlarından Zekeriya Karslı, Siz türbeyi tekrar yerine getirin biz türbeyi koruruz ifadelerini kullandı.

015 yılında DEAŞ ve PKK sabotajları nedeniyle Münbiç’e bağlı Karakozak köyünden Türkiye sınırındaki Eşme köyüne taşınan Süleyman Şah Türbesi’nin yeniden eski yerine götürülmesi gündemde. “Süleyman Şah’ın naaşının bulunduğu türbe Karakozak’a taşınsın biz koruruz” diyen ÖSO komutanlarından Zekeriya Karslı, cephe hattında Yeni Şafak’a yaptığı açıklamada böyle bir operasyonun PKK’ya büyük darbe anlamına geleceğini kaydetti.

Karslı, “Karakozak bölgesinde 20 Türkmen köyü var ve Mehmetçik ile birlikte atamız Süleyman Şah’ın mezarında nöbet tutmak ve gerektiğinde bu uğurda ölmek bizim için şereftir” dedi. ÖSO saflarındaki Türkmen komutanlardan Karslı, 22 Şubat 2015’te Türk askerinin bölgeden çekilirken Süleyman Şah Türbesi’ni kullanılamaz hale getirdiğini ancak sonrasında DEAŞ’ın da türbe alanını dinamitlediğini belirterek şunları söyledi:

AJANLAR CİRİT ATIYOR

“Münbiç bölgesinde DEAŞ’ın sözde emiri Ebu Hafız Mısri isimli biriydi. Karakozak ve çevresine ise ‘Ebu Ömer’ kod adlı bir Fransız, komutan olarak atandı. Fransız vatandaşı Ebu Ömer’in yardımcılığını ise Ebul Haris el Britani isimli bir İngiliz yürütüyordu. Türbenin dinamitlenerek dümdüz edilmesi kararını bu iki terörist verdi. Benim o dönem DEAŞ içerisinde bazı kaynaklarım vardı.

Dinamitleme kararı için 2 gün beklediler. Sonrasında Batılı istihbarat servislerinden alınan talimatla tüm bölgeyi yıktılar. Karakozak bölgesine çok önem veriyorlardı. Bu konuda önceden belirlenmiş bir program dahilinde hareket ettiklerini biliyordum. Sırrin ve Karakozak’ta Ebu Zubeyir el Cezravi isimli bir Suudi Arabistan vatandaşı vardı. CIA’nın adamıydı. Bu isimlerin bölgede olmaları tesadüf değildi ve kısa bir süre sonra da tüm bölgeyi PKK’ya devredip çekildiler.”