Haber Sitesi Tasarımı  

Haber Sitesi Tasarımı  

PAYLAŞ

 

Günümüzde sanal ortamda o kadar çok site var ki, hangisini kullanacağımızı tercih etmekte zorlanıyoruz. Alıştığımız eski sitelerin yerlerini, sürekli olarak farklı içeriklere sahip yeni siteler almaya başlamıştır. Bunda eski sitelerin, yeni siteler kadar kullanışlı olmamasının büyük payı bulunmaktadır.

Site tasarımı dediğimiz şey; basit, anlaşılır, ihtiyaçlara yönelik ve kullanıcı dostu olmalıdır. Günümüzde bilginin değer tartışılamaz. Bu yüzden haber sitesi tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, basit ve yararlı olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Aradığımız bilgiye, habere kolaylıkla ulaşabilmeli ve başkaları ile paylaşabilmeliyiz. Giderek artan haber siteleri arasından sıyrılıp, öne çıkmak için orijinal fikirlere ve basit bir ara yüze ihtiyaç vardır.

Haber sitesi tasarımı yapmaya başlarken, diğer haber sitelerini incelemek fikir edinmeniz için önem taşımaktadır. Farklı ve kullanışlı bir site tasarlamak için, özgün fikirlere ihtiyacınız vardır. Diğer sitelere bakarak kafanızda değişik fikirler oluşturabilir ve bunları tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Önemli olan kullanıcıya, doğru bilgiyi en kolay yolla verebilmek ve böylece siteyi bir kez kullanan kullanıcının tekrar kullanmasını sağlamaktır.

Web  Tasarımı Programları 

Bu sayfada yer alan bilgiler doğrultusunda web tasarımı gerçekleştirmek amacında olanlar web sitelerini en güzel tasarımlar uygulayarak farklılık yaratabilecekleridir. Çünkü bu konunun temelini oluşturan kavramlar benimsenmeden yapılacak bir tasarım fark edilmemekle birlikte içeriğindeki eksiklikler nedeniyle kullanımı zor olacağından süreklilik arz etmeyecektir. Sayfada verdiğimiz bilgiler tasarım oluşturmadaki basamakları daha emin adımlarla çıkılmasını sağlayarak hedefe doğru yoldan ulaşmaya imkan tanıyacaktır. Öncelikle belirtilmesi gereken web tasarımında kullanılan web tasarımı programları neler olduğu ve ne işe yaradıkları çok iyi bilinmelidir. Yapılan açıklamaları harfiyen uygulayarak çok anlamlı bir web tasarımı ortaya koymak mümkün olacaktır.

 

Web tasarımı ajansı özellikleri bakımından web site kurulumunda değişik görevler üstlenmektedirler. Web tasarımlarının kurulumlarında öncelik olarak kullanılacak olan programlar sitenin kullanımda en büyük rolü oynayanlardır. Bu programların en önemlileri Adobe flash – freehand – dreamweaver – photoshop olmaktadır. Bu programlardan freehand genel olarak logo oluşturmada reklamların tasarımlarında kullanılmaktadır. Bu programın en göze çarpan özelliği çözünürlük bakımından arttırıldığında veya azaltma yapıldığında görüntü bozukluğu olmamakla birlikte piksel kaybı da görülmemektedir. Bir başka özelliği de flash entegrasyonuna sahip olmasıdır. Bu özellikle flash dosyalarının freehand a atılması ile çizimler daha kaliteli bir şekilde yapılabilmektedir. Vektör el bir çizim programı olan freehand  web tasarımları yönünden kaliteli bir çalışma ortaya çıkarmaktadır.

İstanbul Web tasarımı programları arasında yer alan adobe flash hareketli animasyonların tasarlanabildiği bir ara yüz programı olma özelliğine sahiptir. Tasarımı gerçekleştirirken bütün çizimleri yapabilir bunu yanında imaj dosyası kullanarak değişik animasyonlar elde edebilirsiniz. Daha değişik animasyonlar ortaya çıkarabilmek için adobe flash a ait kodlama dili olan actionScript  sayesinde farklı şekillerde animasyonlar yaratılabilmektedir. Tüm bu kullanılan programlar doğru amaç ve şekilde tasarımlarda yer alması sayesinde istenilen tarzda web sitesi oluşturma hedefine ulaşmada yol gösterici bilgiler verilerek web sitesi sahiplerine yardımcı olunabilmektedir. Önemli olan bu tasarımların reklam piyasasında fark edilirliği ön plana çıkarmasıdır.

 

 

 

 

Web Tasarımı Eğitimi


Bildiğiniz üzere web tasarımları günümüzde olmazsa olmazlardan. Zira günümüzde tüm sektörler tanıtımlarını, reklam ve piyasaya açılma işlemlerini online olarak web siteleri sayesinde yapmaktadır. Sizlerde piyasaya yeni çıkartacağınız bir ürünün tanıtımını ya da elinizde hali hazırda var olan ürünlerinizin tanıtımlarını kendinize münhasır bir web sitesi kurarak tanıtabilirsiniz. Veya verdiğiniz hizmetlerin reklamını yine web sitenizden yaparak müşteri kazanabilirsiniz. Bunun dışında kurumsal bir firmaysanız veya bir işletmeniz varsa adınızı duyurmak, daha büyük kitlelere ulaşabilmek ve daha çok bilinerek müşteri sayınızı arttırmak için web sayfanızı online bir reklam platformu olarak kullanabilirsiniz. Fakat bunu başarabilmek için web tasarımı eğitimi şart.

Kısacası web siteniz sizin doğal reklam panonuz, paylaşım alanınız, duyuru bölgeniz, markalaşma platformunuz ve her türlü sirkülasyonu sağlayabileceğiniz ses getirme yurdunuz olabilir. Çağımızda bu kadar çok tutulan bir platform mecra bölgesi olan web sayfaları da elbette bir tasarım projesine ve işlemine muhtaç. Bunun içinde mutlaka bir bilgi birikimi gerektiriyor. Bu nedenle bir meslek, aynı zamanda da yeni bir sektör haline gelmiş olan web tasarımcılığı aranır mesleklerden biri halini almıştır. Web tasarımı eğitimi ile güzel bir kazanç sağlamak çok uzakta değil.

Sizlerde dilerseniz web tasarımı eğitimi alarak kendinizin ve çevrenizdekilerin  web sitelerinin tasarımını oluşturabileceğiniz gibi, bu meslekte yer alan ve aranan “web tasarımcılarından” biri olabilirsiniz. Bunun için kısa bir süreliğine web tasarımı dersi almanız yeterli olacaktır. Derslerde öğreneceğiniz konular: Hosting ve Domain nedir, uygun hosting ve domain neye göre ve nasıl seçilmeli, en dikkat çekici domain ve hostingler, ücretsiz domain ve hosting nereden edinilir ve nasıl kullanılır, hosting satın almak, ftp programları uygulaması, site alanları, Ftp yayınlama tarzındaki konulardan oluşmaktadır. Web tasarımı eğitiminin sonucunda her sektörde iş bulabileceğiniz gibi aranan ve parmakla gösterilen kişilerden de olabilirsiniz.

 

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması  işlerin internet üzerinden daha az zahmetle ve maliyetle halledilebilmesi sebebiyle,  yavaş yavaş her yere internetin gelmesi ile sağlanan hizmeti en etkin şekilde kullanmak için  hemen hemen herkes gerek  kendileri için gerekse işletme veya kurumsal şirketleri için web sitesi sahibi olmak istiyor. Peki  tasarımı kolay ve erişilebilitesi yüksek bir web tasarım nasıl yapılır resimlianlatım ve incelikleri nelerdir?

Web sitesi nasıl yapılır resimli anlatım nasıldır  sorusunun cevabı  aldığınız kaynağa göre değişiklik gösterebilmektedir.  Ama hepsinde ortak olarak bulabileceğiniz cevap sitenin güncel olması, o günün modasına  ya da  en çok kullanılan tasarım şekillerine uygun olmasıdır. Genel olarak sektörde öncü sektöre yön veren büyük şirketlerin kullandığı tasarımlar o zaman için çok kullanılır. Her zaman bu böyle olmayabilir. Çünkü bazen bu tasarımlar kullanımda rahatlığı ve estetikliği aynı anda yansıtamayabilmektedir. Estetik,  güncel  ve kullanım rahatlığı sunan bir tasarıma sahip web sitesi herkese hitap edebilen bir site tasarımı faydanıza olacaktır.

Web tasarımı nasıl yapılır resimli anlatım nasıl olur sorusundan önce web tasarımının ne için yapılacağı hedef kitlenin kim olduğu sorusu da tasarıma yön verecek önemli bir adımdır. Web sitesi online satış için yapılacak ise insanların oraya güven ve huzur içinde alışverişinin tamamlaması için verdiği kart bilgilerinin çalınmamasını sağlayan çeşitli güvenlik önlemleri gerektirir. Ama eğer ürün tanıtımı ya da kişi tanıtımı yapmak için aldığınız sitede bu güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymazsınız.  Bunun dışında sitenizin hitap edeceği kitlede önemlidir. Sitenizin tasarımı kitleye hitap etmezse site o kitleye erişemez. Bu gibi kriter ve hususlara dikkat edilerek yapılan site hedef kitleye hitap etmeli kullanımı ve  erişimi kolay ve aynı anda estetik olmalıdır.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK