Akü Şarj Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli

Akü Şarj Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli

PAYLAŞ

Yapısı itibarıyla elektriksel ve mekanik özelliklere sahip olan aküler, periyodik olarak şarj edilmesi gereken bir parçadır. Akülerin şarj işlemlerinde ise yapısal özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde akü ve aküyü oluşturan mekanizmalar zarar görebilir. Arızalanan akü ise aracın diğer parçalarına da zarar verebilir. Özellikle akü araç içerisindeki elektrik aksamı açısından çok önemli bir parçadır ve elektrikle çalışan ürünleri kesintisiz olarak besler. Bu nedenle akü üzerinden yaşanacak arızalar diğer parçaları da etkileyebilir. Herhangi bir olumsuzla karşılaşılmamak için akülerin şarj işlemi sırasında dikkatli olmak gerekir.

 

Şarj Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Aküler şarj edilirken voltaj değerlerinin birbirine yakın olması gereklidir. Şarj ve akü bağlantıları eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Pozitif ve negatif uçlar birbirine doğru bir şekilde bağlanmalıdır. Ayrıca akü ile şarj aletinin birbirine uygun akım ve voltaj değerleri ile seçilerek şarj işlemine başlanmalıdır.

 

Alternatör Testi ve Akü Kontrolü

 

Akü kontrolü voltmetre aracılığıyla yapılmaktadır. Akü kontrolünün düzenli olarak yapılması araç içerisinde kaçak olmasını önlerken aracın performansına pozitif katkılar sağlar. Akünün ideal koşullarda 12,6 V ile çalışması gerekmektedir. Bu seviyesinin altına düştüğünde akü mutlaka şarj edilmelidir. Alternatör çalışmaya başlandığında ise akü, 14-15 V arası voltaj değerlerine yükselmiş olmalıdır.

 

Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

 

Arabada kaçak olup olmadığının öğrenilmesi için ampermetre akünün pozitif kutbuna bağlanır. Her şey kapalıyken eğer akım 500 mah değerlerine ulaşıyorsa araç içerisinde kaçak vardır. Kaçağın bulunması için ise aküye bağlı sigortalar tek tek sökülerek izlenmelidir. Müzik sistemi, tv sistemi, alarm gibi elektrik ile çalışan istemler araç içerisinde kaçağa sebep olabilir. Bu durum ise akünün hızlı deşarj olmasına ve ömrünün kısa olmasına neden olacaktır.

Etiketler
En ucuz akü , Ucuz Akü , Akü

04

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK